W ramach akcji „Szkoła Pamięta” uczniowie SP3 odwiedzili grób patrona szkoły Janusza Kusocińskiego oraz miejsca spoczynku łomiankowskich kombatantów.

„Szkoła Pamięta 2023”

W ramach akcji „Szkoła Pamięta” uczniowie SP3 odwiedzili grób patrona szkoły Janusza Kusocińskiego oraz miejsca spoczynku łomiankowskich kombatantów. Niektórzy z nich jeszcze klika temu przychodzili do szkoły na lekcje historii by nieść prawdę o czasach wojny i okupacji. 

Między innymi odwiedziliśmy groby:

Leszka Miączyńskiego ps. Mały (1928 – 2017)

Żołnierza 1 kompanii 8 Rejonu VII obwodu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. Jako łącznik dowództwa zajmował się głównie przekazywaniem meldunków  i rozkazów. Brał udział w walkach Grupy Kampinos, m.in. w bitwie o lotnisko bielańskie.
Kazimierza Zawitaja ps. „Wit”  (1901-1985)

Organizatora Ruchu Oporu na terenie Łomianek, twórcy  konspiracyjnej organizacji Polska Niepodległa w Burakowie.

Stanisławy Zawitaj ps. „Ala” (1904-1984)

Żony Kazimierza Zawitaja. Swoją działalność konspiracyjną rozpoczęła w grudniu 1939 roku w Związku Walki Zbrojnej, a następnie pełniła służbę w 8 Rejonie Armii Krajowej.

Leona Zawitaja, syna Kazimierza i Stanisławy Zawitaj

W czasie wojny jako dziecko przewoził rozkazy i meldunki.

Jerzego Regulskiego ps. „Grzmot” (1920 – 2010)

Żołnierza Kompanii Młodzieżowej Armii Krajowej, uczestnika powstania warszawskiego.

Tomasza Regulskiego ps. „Tur”

Żołnierza Armii Krajowej. Walczył w ramach Grupy Kampinos z wojskami niemieckimi w bitwie o Wólkę Węglową, lotnisko bielańskie, Truskawkę i innych.

Adolfa Gawrońskiego (1915-1984)

Żołnierza 2 Pułku Pancernego I Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Brał udział w inwazji wojsk alianckich  w Normandii oraz w zaciętych walkach pod Falaise na terenie Belgii, Holandii i Niemiec.