Program naukowy


Przedmioty ścisłe
PRZEDMIOTY ŚCISŁE
Przedmioty humanistyczne
PRZEDMIOTY HUMANISTYCZNE
Przedmioty artystyczne
PRZEDMIOTY ARTYSTYCZNE
Lektury
LEKTURY

LEKTURY

LISTA LEKTUR (od roku szkolnego 2020/2021).

KLASA I

  1. Jacob i Wilhelm Grimm, (oprac.) Bogusław Michalec, Jaś i Małgosia
  2. Maria Kownacka, Plastusiowy pamiętnik
  3. Jan Brzechwa, Sójka
  4. Jacob i Wilhelm Grimm, Muzykanci z Bremy
  5. Hans Christian Andersen, Nowe szaty cesarza
  6. Jan Brzechwa, Leń
  7. Jan Brzechwa, Żaba
  8. Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!
  9. Charles Perrault, Śpiąca królewna
  10. Tove Jansson, Opowiadania z Doliny Muminków
  11. Wanda Chotomska, Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy
  12. Jan Brzechwa, Przyjście lata

KLASA II

  1. Hans Christian Andersen, Brzydkie kaczątko
  2. Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku
  3. Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka
  4. Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze
  5. Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn
  6. Alina i Czesław Centkiewiczowie, Zaczarowana zagroda
  7. Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)
  8. Hans Christian Andresen, Calineczka
  9. Danuta Parlach, Kapelusz Pani Wrony
  10. Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba
  11. Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika

KLASA III

  1. Joanna Papuzińska, Asiunia
  2. Marcin Pałasz, Sposób na Elfa
  3. Maria Krüger, Karolcia
  4. Hans Christian Andersen, Dziewczynka z zapałkami
  5. Hans Christian Andersen, Królowa Śniegu
  6. Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą
  7. Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta
  8. Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją
  9. Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia

KLASY IV-VIII
Lista lektur obowiązkowych (zgodnie z postawą programową):

Klasy IV-VI

  1. Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa
  2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz, Szkoła latania (komiks)
  3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)
  4. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
  5. Ignacy Krasicki, wybrane bajki
  6. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa
  7. Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty, w tym: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego)
  8. Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni
  9. Bolesław Prus, Katarynka
  10. Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny
  11. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
  12. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy
  13. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego
  14. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity: o Prometeuszu, o Syzyfie, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie, o Tezeuszu i Ariadnie, o Orfeuszu i Eurydyce
  15. Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w
    tym: o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie
  16. Wybrane podania i legendy polskie, w tym: o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie
  17. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym:
  18. Charles Perrault, Kopciuszek,
  19. Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce

Klasy VII i VIII

  1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna
  2. Aleksander Fredro, Zemsta
  3. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym treny I, V, VII, VIII
  4. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
  5. Ignacy Krasicki, Żona modna
  6. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość)
  7. Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę
  8. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
  9. Juliusz Słowacki, Balladyna
  10. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
  11. Sławomir Mrożek, Artysta
  12. Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż)

Lista lektur nieobowiązkowych:
kl. IV – VI

  1. Pinokio
  2. Tajemniczy ogród
  3. Ania z Zielonego Wzgórza
  4. Magiczne drzewo. Czerwone krzesło
  5. Janko Muzykant
  6. Szatan z siódmej klasy

kl. VII

  1. Dywizjon 303
  2. Stary człowiek i morze

kl. VIII

  1. Dwanaście prac Herkulesa
  2. Krzyżacy