Międzynarodowy projekt dla nauczycieli poświęcony edukacji dla zrównoważonego rozwoju

„Zielony Plecak Szkolny dla Klimatu Ziemi”

Odpowiedzialna: p. Ewa Krawczak

Pani Ewa Krawczak wzięła udział w Międzynarodowym Seminarium Naukowo – Praktycznym na Uniwersytecie Agder w Kristiansand w Norwegii.

Poniżej znajduje się portfolio podsumowujące wyjazd oraz plan pracy klasy 3a w roku szkolnym 2022/2023

W związku z realizacją międzynarodowego projektu dla nauczycieli poświęconego edukacji dla zrównoważonego rozwoju „Zielony Plecak Szkolny dla Klimatu Ziemi” 💚🌍🍀🍀🍀🍀🌍💚 , który ma na celu podnoszenie poziomu świadomości obywatelskiej w zakresie ochrony środowiska, z przyjemnością informuję, iż klasy trzecie dołączają do niektórych propozycji 😃😃😃.

Mamy nadzieję, że każda z klas spróbuje wykorzystać jak najwięcej z norweskich doświadczeń, wchodząc z nadzieją w edukację outdoorową. Życie w zgodzie z przyrodą i częste przebywanie w jej otoczeniu, stanie się dla nas regułą🍀🌞🌎💚😁.

W ostatnim czasie wspólnie wychodzimy na spacery do lasu oraz dbamy o nasz szkolny ogródek, który przed jesienią uporządkowaliśmy i zasadziliśmy piękne wrzosy oraz kwiaty, które zakwitną wiosną i będą cieszyły nasze oczy, a my z przyjemnością będziemy je doglądali 🌿🌷🌷🌷🌿.

Zapraszamy do odwiedzania strony na fbZielony Plecak oraz śledzenia strony poniżej, na której będą zamieszczane najciekawsze zdjęcia.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100083187196036 ,

Relacje z realizacji projektu , w którym bierze udział 10 nauczycieli ze szkół Warszawy i okolic ( w tym również z naszej szkoły) .

W maju mieliśmy możliwość poznania tajników zielarstwa 🌱🌿🌱🌿🪴🪴🪴🌱🌿🌱🌿.

Odwiedziła nas pani dr Adamina Korwin-Szymanowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej. Bliskie są jej społeczno-przyrodnicze aspekty zrównoważonego rozwoju. Uczniowie klasy 3a poznali różne zioła, które najpierw musieli odnaleźć w szkolnym ogródku. Było zielono i pachnąco 🙂 . Przy okazji poznaliśmy aplikację na telefon – Flora Incognita, która pomoże nam zidentyfikować rośliny na spacerze, w lesie, parku, czy w ogrodzie.

KOCHAMY NASZĄ PLANETĘ

Międzynarodowy projekt pt. ”Zielony plecak szkolny dla klimatu Ziemi” 🙂🌎🌍🌏🙂 jest realizowany od września.

W klasie 3a skupiliśmy się na realizacji zadań z planu pt. ”Dzieci z Kusego kochają Ziemię i niezbędną dla niej wodę”💧💧💧.

Wszystkie działania są wspierane przez polsko- norweski zespół projektowy.

Zbliżamy się ku końcowi. Z tej okazji w poprzednim tygodniu zasadziliśmy w szkolnym ogródku magnolię😃😃😃.

Nasi świadomi ekologicznie uczniowie okazali się również być kreatywnymi artystami. Dając „drugie życie” niepotrzebnym produktom, zawalczyli o zwycięskie miejsce w konkursie ” Eko- instrument” zorganizowanym przeze mnie i koleżankę z klasy trzeciej. Tym razem w konkursie wzięli udział uczniowie z wszystkich klas 1-3.

Nowe doświadczenia wykonujemy podczas lekcji na świeżym powietrzu.

Już w pięknej, wiosennej scenerii.

WYKONUJEMY WIELE DOŚWIADCZEŃ,KTÓRE MAJĄ NA CELU POKAZANIE UCZNIOM

poziomu świadomości w zakresie ochrony środowiska

Jednym z nich, było doświadczenie dotyczące oczyszczania zanieczyszczonej wody.

UCZESTNICZYMY w innowacji pt.

Innowacja pt. „Animaloterapia z patyczakami – jako wspomaganie edukacji i wychowania”.

PAMIĘTAMY O ZDROWYM ODŻYWIANIU

SPACERY DO LASU

ROZPOCZĘLIŚMY DOKARMIANIE PTAKÓW W NASZYM KLASOWYM KARMNIKU