Pożegnanie kpt. Jerzego Wojciewskiego ps. „Strzała”

Pożegnanie kpt. Jerzego Wojciewskiego ps. „Strzała”

W sobotę 6 kwietnia poczet i dyrekcja SP3 wzięli udział w uroczystości pogrzebowej wielkiego Przyjaciela naszej szkoły kpt. Jerzego Wojciewskiego ps. „Strzała”.

Pan Jerzy był harcerzem w łomiankowskiej szkole, następnie został żołnierzem Kompanii Młodzieżowej. Uczestniczył w powstaniu warszawskim, w ramach Zgrupowania Kampinos walczył pod Wólką Węglową o lotnisko bielańskie, Truskawkę.

Został schwytany przez Niemców w czasie walk o Dworzec Gdański, a następnie wywieziony do obozu Koncentracyjnego w Dachau. Po dwóch tygodniach kwarantanny został przewieziony do Mannheim, gdzie jako więzień KL Natzweiler dostał numer 30.274. Łącznie przebywał w czterech obozach. W Unterensingen przy 35-stopniowym mrozie pracował w kamieniołomach. W chwili wyzwolenia ważył 29 kilogramów, nie był w stanie iść o własnych siłach. Szczęśliwie powrócił do Łomianek. Przesiedział następnie 8 miesięcy w komunistycznym więzieniu.

Pan Wojciewski był częstym gościem w naszej szkole, opowiadał młodzieży o swoich tragicznych losach wplątanych w historię II wojny światowej. W maju 2014 roku nasza szkoła otrzymała od Pana Jurka jego wyjściowy mundur, który do dzisiaj wisi w gablocie na dolnym korytarzu.

O swoich dokonaniach w okresie wojny kpt. Wojciewski powiedział:

„Gdy patrzę wstecz, pytam sam siebie po raz setny – czy było warto? I po raz setny daję tę samą odpowiedź: tak! Nie żal mi ani minuty z tamtego czasu, żal mi tylko jednego, żal tych co odchodzą, a zwłaszcza tych, którzy odeszli na samym początku”.

Po raz ostatni spotkał się z naszymi uczniami w marcu 2020 roku. Stan zdrowia nie pozwolił już później na kolejne.

Panie Kapitanie dziękujemy za wszystko. Do zobaczenia.

Krzysztof Kozak