W piątek 24 maja klasy 5e i 5c zwiedziły gotycki Zamek w Czersku, dawne serce Mazowsza, gdzie swoją rezydencję mieli książęta mazowieccy, a później królowie. Po przekroczeniu zamkowej bramy przenieśliśmy się w mgnieniu oka w czasy średniowiecza. Dzięki sugestywnym opowieściom naszego przewodnika – muszkietera dowiedzieliśmy się co wspólnego z Czerskiem miał syn króla Anglii, mieliśmy też okazję przeżyć dreszczyk emocji i dać się zakuć w dyby. Obejrzeliśmy ponure lochy i wspięliśmy się na sam szczyt zamkowej wieży, skąd rozpościerał się zapierający dech w piersiach widok na dolinę Wisły. Pan przewodnik zaimponował nam swoimi umiejętnościami posługiwania się różnymi rodzajami broni. Był prawdziwym mistrzem miecza i strzelectwa. Zobaczyliśmy, ile trudu wymagało odpalenie lontu i usłyszeliśmy jak wielki huk czyni wystrzał. Na zamkowym dziedzińcu odbyła się także gra terenowa Poszukiwacze Zaginionego Skarbu, wymagająca refleksu, sprytu i sprawności fizycznej. Zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami. To była żywa lekcja historii w autentycznym średniowiecznym zamku.