Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Janusza Kusocińskiego w Łomiankach zaprasza uczniów z klas IV-VIII ze szkół podstawowych województwa mazowieckiego do wzięcia udziału w Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Dziedzictwo historyczne Puszczy Kampinoskiej 1863 – 1944. Od Powstania Styczniowego do Grupy Kampinos”.
Konkurs dotyczy dziejów Puszczy Kampinoskiej jako areny ważnych wydarzeń z historii naszej Ojczyzny w okresie od Powstania Styczniowego aż do walk Zgrupowania Kampinos Armii Krajowej w czasie II wojny światowej.
Celem Konkursu jest:
1. Propagowanie wiedzy o historii naszej Ojczyzny, w szczególności dziejów Mazowsza i Puszczy Kampinoskiej.
2. Tworzenie przestrzeni do edukacji obywatelskiej, rozmów o patriotyzmie i małych ojczyznach.
3. Analizowanie wydarzeń, zjawisk i procesów historycznych.
4. Kształtowanie tożsamości narodowej.
5. Budowanie więzi emocjonalnej młodych ludzi z Ojczyzną.
6. Dostarczanie pozytywnych wzorców osobowych z przeszłości.
7. Podkreślenie wartości wolności i godności w życiu człowieka i obywatela.
8. Wzbogacanie form pracy z uczniem zdolnym.
9. Wdrażanie uczniów do samokształcenia.
10. Rozwijanie u uczniów kreatywności, odwagi i wiary we własne możliwości.
11. Zapewnienie wartościowej formy twórczego spędzania czasu wolnego.
Zasady organizacji Konkursu określa Regulamin Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Dziedzictwo historyczne Puszczy Kampinoskiej 1863 – 1944. Od Powstania Styczniowego do Grupy Kampinos” dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych województwa mazowieckiego w roku szkolnym 2024/2025.
Informacje o Konkursie, w tym: Regulamin wraz z załącznikami, wyniki oraz inne informacje organizacyjne będą publikowane na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Janusza Kusocińskiego w Łomiankach: https://sp3.edulomianki.pl w zakładce Nasza szkoła/ Wojewódzki Konkurs Historyczny.
Konkurs organizowany jest w dwóch etapach: etap szkolny i etap wojewódzki.Etap szkolny będzie polegał na rozwiązaniu arkusza zadań.Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowani będą uczniowie, którzy w etapie szkolnym uzyskają co najmniej 70% punktów możliwych do zdobycia. Jeżeli 70% punktów możliwych do zdobycia uzyska mniej niż 25% wszystkich uczestników etapu szkolnego, do etapu wojewódzkiego zakwalifikowanych będzie 25% uczestników, którzy uzyskali najwyższe wyniki, spośród wszystkich uczniów przystępujących do etapu szkolnego ze wszystkich szkół.
Zadaniem uczniów, zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego Konkursu, będzie wykonanie pracy plastycznej na temat dziedzictwa historycznego Puszczy Kampinoskiej w okresie od Powstania Styczniowego do walk Zgrupowania Kampinos Armii Krajowej w czasie II wojny światowej.
Prace konkursowe zostaną ocenione przez Wojewódzką Komisję Konkursową. Przy ocenie prac konkursowych Komisja weźmie pod uwagę: zgodność z tematem konkursu, sposób zaprezentowania tematu, pomysłowość, oryginalność, staranność wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny.
Laureatem Konkursu zostanie uczeń, który biorąc udział w Konkursie, uzyskał I, II lub III miejsce. I miejsce w Konkursie uzyska uczeń z największą liczbą punktów, uzyskanych w etapie wojewódzkim. II i III miejsce zdobędą uczniowie z kolejno największą ilością zdobytych punktów w etapie wojewódzkim. Dopuszczalne jest przyznanie miejsc ex aequo. Laureaci Konkursu otrzymają Zaświadczenia/Dyplomy, zawierające dane ucznia, zasięg Konkursu, zdobyte miejsce I, II lub III oraz dane Organizatora. Dla laureatów Konkursu przewidziane są także nagrody rzeczowe. Szczegółowe uprawnienia laureata Konkursu w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych wynikają bezpośrednio z aktualnie obowiązujących przepisów prawa oświatowego.
Konkurs jest ogólnodostępny i powszechny. Udział w Konkursie na wszystkich etapach jest bezpłatny i dobrowolny.
Harmonogram Konkursu:·
do 4 marca 2025 r. – zgłoszenie do Organizatora uczniów, biorących udział w etapie szkolnym·
5 marca 2025 r. o godz. 11.00 – etap szkolny·
do 14 marca 2025 r. – przesłanie wyników z etapu szkolnego do Organizatora·
do 19 marca 2025 r. – opublikowanie listy uczniów zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego na stronie internetowej Organizatora·
do 11 kwietnia 2025 r. – przesłanie do Organizatora prac konkursowych uczniów, zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego·
do 29 kwietnia 2025 r. – opublikowanie na stronie internetowej Organizatora listy laureatów Konkursu.
Zakres tematyczny Konkursu do etapu szkolnego i wojewódzkiego:
• Powstanie Styczniowe na terenie Puszczy Kampinoskiej,
• Bitwa pod Budą Zaborowską,
• Zbrodnia w Palmirach,
• Bitwa pod Łomiankami 1939 r.
• Zgrupowanie Kampinos Armii Krajowej.
Literatura do etapu szkolnego i wojewódzkiego:
• Beata Lipińska, Kampinos – Palmiry. Warszawa Krajowa Agencja Wydawnicza, 1977.
• Kampinoski Park Narodowy. T. 3. Dzieje Puszczy Kampinoskiej i okolic. Cz 1. Praca zbiorowa pod red. nauk. Piotra Matusaka. Izabelin: Kampinoski Park Narodowy, 2005.
• Kieniewicz Stefan., Powstanie styczniowe, Warszawa 2009.
• Koszada Jerzy, Grupa Kampinos: partyzanckie zgrupowanie Armii Krajowej walczące w Powstaniu Warszawskim. Warszawa: Wydawnictwo J. M. Miedzianowskiego i K. A. Wasilewskiego 1998.
• Koszada Jerzy. Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska. Puszcza Kampinoska 2003.
• Krzyczkowski Józef, Konspiracja i powstanie w Kampinosie 1944, Warszawa 1982.
• Podręczniki do historii dla klas 7 i 8 szkół podstawowych.
• Ilustrowane albumy historyczne, szkolne słowniki historyczne, encyklopedie historyczne.
• https://www.akkampinos.pl/historia/
• https://pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_%E2%80%9EKampinos%E2%80%9D
• https://bielanski-estrady.waw.pl/wp-content/uploads/2021/12/Ekspertyza-Napieralskiego-Kampinos-1863.pdf
Link do Regulaminu Konkursu: