Projekt Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Bombka z Memmingen”

Od początku roku szkolnego nasi uczniowie biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Powstańcy’44 – Pamiętamy!”. Jego celem jest poszerzenie wiedzy historycznej uczniów o Powstaniu Warszawskim, rozbudzenie w nich uczucia miłości do Ojczyzny oraz uświadomienie jak ważny i cenny jest pokój. W ostatnim tygodniu przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie z klas szóstych, siódmych i ósmych realizowali Projekt Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Bombka z Memmingen”. Dzięki niemu, pozostając w klimacie zbliżających się Świąt, poznali historię, opartą na prawdziwych wydarzeniach z życia Powstańca Warszawskiego Aureliusza Zenona Dembińskiego ps. „Zagłoba”. 24 grudnia 1944 r. 16-letni Aureliusz Dembiński znajduje się w obozie jenieckim Stalag VII B Memmingen. Z dala od rodziny i ukochanej Polski własnoręcznie tworzy skromną, papierową bombkę… W ramach Projektu uczniowie poznali dalszy ciąg tej historii oraz wykonali swoje własne bombki, na wzór tej stworzonej w obozie jenieckim. Na znak szacunku wobec Powstańców Warszawskich, zawiesili je na honorowym miejscu na naszej szkolnej choince.

#Powstańcy44Pamiętamy