„Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć.”

„Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć.” Takie słowa widnieją przy wejściu na cmentarz w Palmirach wyryte najprawdopodobniej przez więźnia w areszcie śledczym gestapo na Al. Szucha. Uczniowie klasy 7a i 7d mieli okazję przeczytać dzisiaj te słowa i przeżyć niezapomnianą lekcję muzealną w Palmirach połączoną ze zwiedzaniem muzeum i cmentarza. Młodzież usłyszała wiele wzruszających historii oraz zaczerpnęła wiedzę na temat II Wojny Światowej w sposób, który pozostaje na zawsze w pamięci czyli poprzez doświadczenie jak oglądanie eksponatów oraz odwiedzając groby pomordowanych na cmentarzu w tym mogiłę patrona naszej szkoły Janusza Kusocińskiego a wszystko to uzupełnione opowiadaniem niezwykłej Pani przewodnik, która przygotowała także zadania do wykonania uczniom. Z czystym sumieniem, można stwierdzić, że zapamiętali bardzo dużo i nie tylko o II Wojnie Światowej, ale także o Powstaniu Styczniowym, gdyż Puszcza Kampinoska była miejscem ucieczki młodych ludzi w tym czasie, którzy nie chcieli być wcieleni do carskiej armii. Grupa tego dnia przemierzyła także trasę 15 km w malowniczej Puszczy Kampinoskiej.

dav
sdr
sdr
mde