Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W środę 13 kwietnia, pod pomnikiem symbolizującym ofiary stalinowskiego terroru przy kościele św. Małgorzaty w Łomiankach odbyła się uroczystość patriotyczna związana z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W spotkaniu wzięły udział władze samorządowe, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, kombatanci, delegaci różnych instytucji, harcerze oraz uczniowie. Szkoła Podstawowa nr 3 była reprezentowana przez, uczniów, nauczycieli oraz  poczet szkolny.

Pod Kościołem św. Małgorzaty znajduje się kamień – pomnik symbolizujący ofiary Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on następujące osoby:

Jan Mieczysław Berger – major piechoty, żołnierz Legionów Józefa Piłsudskiego, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, we wrześniu 1939 szef sztabu Brygady „Lwów”, odznaczony Orderem Virtuti Militari, 5-krotnie Krzyżem Walecznych, jeniec obozu w Starobielsku. Stracony w Charkowie, w wieku 46 lat.

Andrzej Koceniak – sierżant żandarmerii, absolwent Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu, jeniec Ostaszkowa. Stracony w Miednoje, w wieku lat 38.

Stefan Napieralski – podporucznik, inżynier Centrum Wojsk Łączności. Jeniec obozu w Kozielsku. Stracony w Katyniu, w wieku 44 lat.

Roman Pobóg Radałowicz – podporucznik, absolwent gimnazjum w Wilnie. Jeniec obozu w Kozielsku, stracony w Katyniu w wieku lat 34.

Piotr Rycerz – urzędnik państwowy, jeniec obozu w Ostaszkowie, stracony w Miednoje w wieku 63 lat.

Kazimierz Tarnawski – kapitan, żołnierz Legionów Piłsudskiego, w 1918 roku uczestnik walk o Lwów, a następnie wojny polsko-bolszewickiej. Jeniec Kozielska, stracony w Katyniu, w wieku 41 lat.

Adolf Zadarnowski – kapitan 9 pułku artylerii. Jeniec Starobielska, stracony w Charkowie w wieku 33 lat.

Julian Zieliński – przodownik policji państwowej, żołnierz Legionów Polskich, 2-ktornie ranny we wrześniu 1939 roku. Stracony w Bykowni pod Kijowem w wieku 47 lat .

Krzysztof Kozak.