ANDRZEJKI

Środa w naszej szkole przebiegała pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od samego rana, korytarz klas 1-3 zamieniły się w miejsce czarów i magii 😁🐈‍⬛🐈‍⬛🐈‍⬛🤩🤩🤩😁.

Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował przedmiot, który wskazywał na zawodów jaki może wykonywać w przyszłości, brał udział w wyścigu butów, czy przelewał wosk przez dziurkę od klucza itp. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego🧙🧙🧙.

Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja. Zabawy i wróżby andrzejkowe odbywają się niemal w całej Europie. Jedna z legend głosi, że zapoczątkowały je praktyki stosowane w starożytnej Grecji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.