„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”

Z przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 3 w Łomiankach otrzymała wsparcie w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” w wysokości 12.000 złotych. Przy udziale środków własnych – 3.000 zł., łącznie do wydania będzie 15.000 złotych. Na zakup książek, w tym nowości wydawniczych zostanie przeznaczone 14. 400 zł., 300 zł. na zakup elementów wyposażenia do biblioteki oraz 300 zł. na realizację działań promujących czytelnictwo.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to wieloletni program rządowy, którego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Biblioteką Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, które odpowiada za koordynację działań służących kształtowaniu nawyku czytania u dzieci i młodzieży. Wzmocnienie czytelnictwa wśród najmłodszych jest inwestycją w ich przyszłość, ponieważ umiejętność czytania ze zrozumieniem będzie mieć wpływ na ich aktywny udział w życiu społecznym oraz pomoże im lepiej radzić sobie z ciągłymi zmianami.