KLASY 1-3

KLASY 4-8

Program edukacji patriotycznej „Spotkania z historią”

Celem Programu edukacji patriotycznej „Spotkania z historią” jest zaszczepienie w uczniach miłości do Ojczyzny oraz szacunku dla polskiego dziedzictwa narodowego. Jego zadaniem jest kształtowanie tożsamości narodowej oraz rozbudzanie zainteresowań historią ojczystą i dziedzictwem naszych przodków. Chcemy też, aby młodzi ludzie nie bali się aktywności i stawali się odpowiedzialnymi obywatelami, gotowymi do wzięcia udziału w życiu społecznym.

Patriotyzm to wartość uniwersalna. Trzeba go w młodych ludziach budować stopniowo, krok po kroku, ponieważ nikt patriotą się nie rodzi. Patriotą trzeba się dopiero stać. Dlatego często organizujemy w Szkole spotkania z kombatantami i osobami, które miały szczególny wpływ na kształtowanie polskiej tożsamości narodowej. Dzięki temu uczniowie mają okazję poznać żywe świadectwa historii, co znacząco wzbogaca ich wiedzę i uczy patriotyzmu. Ważną częścią programu jest także wzmacnianie więzi z naszą lokalną społecznością.

W ramach programu „Spotkania z historią” organizowane są liczne wycieczki edukacyjne, podczas których uczniowie odwiedzają miejsca pamięci narodowej, muzea oraz inne instytucje kultury. Takie wyjazdy pozwalają młodzieży lepiej zrozumieć historię Polski oraz docenić wielki wysiłek i poświęcenie poprzednich pokoleń. Ponadto, program obejmuje organizację uroczystych obchodów z okazji świąt narodowych oraz upamiętnienie naszego patrona. Pod opieką nauczycieli, uczniowie angażują się w liczne akcje, programy i wydarzenia tematyczne. Biorą też udział w szkolnych i pozaszkolnych konkursach historycznych.

Częścią Programu są projekty zespołowe, które zachęcają uczniów do wspólnego działania na rzecz lokalnej społeczności. Uczniowie poznają historię regionu, uczestniczą w akcjach porządkowania miejsc pamięci, biorą też udział w lokalnych obchodach świąt narodowych. Tego typu inicjatywy uczą współpracy, odpowiedzialności i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Opiekę merytoryczną i metodyczną nad Programem sprawuje Pan Krzysztof Kozak Dyrektor naszej Szkoły. W klasach 1-3 Program jest realizowany głównie przez wychowawców. W klasach 4-8 wcielają go w życie nauczyciele historii.

Program edukacji czytelniczej „Książka Twoim Przyjacielem”

Program edukacji czytelniczej „Książka Twoim Przyjacielem” ma na celu rozwijanie u uczniów pasji do czytania oraz wprowadzenie ich w bogaty świat literatury. Ma za zadanie stworzyć trwałe fundamenty dla przyszłych miłośników książek, którzy będą potrafili doceniać wartość literatury.

W dzisiejszych czasach, kiedy multimedia zdobywają coraz więcej przestrzeni w naszym życiu, bardzo ważnym zadaniem jest kształtowanie u uczniów nawyków czytelniczych. Program „Książka Twoim Przyjacielem” to inwestycja w przyszłość. Czytanie może być dla uczniów źródłem radości, a nie przykrym obowiązkiem. To dzięki literaturze młode pokolenie ma szansę lepiej poznać otaczający nas świat i przygotować się na nadchodzące wyzwania.

W ramach Programu uczniowie czytają i dyskutują o literaturze na cotygodniowych spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki. Sprzyja to rozwijaniu umiejętności argumentacji i formułowania własnych opinii. Szlifują także swoje umiejętności literackie i językowe oraz poznają różnorodne gatunki literackie, od klasyki po współczesne dzieła literatury dziecięcej i młodzieżowej. Częścią Programu jest także udział uczniów w warsztatach czytelniczych np. komiksowych, czy kaligraficznych. Rozbudzeniem zainteresowań czytelniczych służy także udział uczniów w cyklicznych akcjach, programach i konkursach np. Narodowym Czytaniu, Nocy Bibliotek, czy Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci.

Ważną częścią Programu jest coroczne uroczyste Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników Biblioteki szkolnej, podczas którego dostają swoją pierwszą kartę biblioteczną. Do Szkoły zapraszani są także autorzy książek, szczególnie ci, którzy mieszkają i tworzą w naszej okolicy. Dzięki temu uczniowie mają bezpośredni kontakt z pisarzami i twórcami kultury. Nie tylko poznają ciekawych ludzi, ale także wiele tajemnic warsztatowych, które są zachętą do przeczytania kolejnej książki.

W ramach Programu współpracujemy także z Biblioteką Publiczną w Łomiankach, Biblioteką Pedagogiczną w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Bibliotekami szkolnymi z innych szkół z regionu Łomianek.