Aktualności

Kusy - rocznica urodzin naszego patrona, Janusza Kusocińskiego

Kusy - rocznica urodzin naszego patrona,
Janusza Kusocińskiego

" Kształcić duszę cnotami, umysł słowami a ciało sportem"
Janusz Kusociński

15 stycznia 1907 na świat przyszedł jeden z najlepszych w historii polskiego sportu biegaczy - Janusz Kusociński.
Jego największym sukcesem w karierze, który pozwolił mu na zapisanie się na stałe w historii było zdobycie złotego medalu olimpijskiego na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles w 1932 roku, gdzie był najlepszy w biegu na 10 kilometrów.

Janusz Kusociński, pseudonim Kusy (ur. 15 stycznia 1907 w Warszawie, zm. 21 czerwca 1940 w Palmirach) – polski lekkoatleta, złoty medalista olimpijski z Los Angeles w biegu na 10000 m z wynikiem 30 min 11,4 s (31 lipca 1932). "Kusy" jak nazywali go kibice i dziennikarze sportowi cieszył się wielką sympatią kibiców.
Oprócz mistrzostwa olimpijskiego był m.in. rekordzistą świata w biegu na na 3000 m, wicemistrzem Europy na 5 kilometrów oraz wielokrotnym rekordzistą i mistrzem kraju w biegach długich na stadionie i w biegach przełajowych. Liczne sukcesy zawdzięczał m.in. nowoczesnej na owe czasy interwałowej metodzie treningowej.
Do historii przeszły tez anegdoty z morderczych treningów Kusego, podczas których pokonywał setki kilometrów w ciężkich butach wojskowych by na zawody zakładać obuwie sportowe i dzięki temu czuć się tak lekki, że nikt inny nie mógł go dogonić na bieżni.
W 1939 roku walczył w obronie stolicy, był dwukrotnie ranny. W czasie okupacji pracował jako kelner i działał w konspiracji. W 1940 roku został aresztowany przez Gestapo, był więziony, a później rozstrzelany w Palmirach pod Warszawą.
Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami
Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. Janusza Kusocińskiego w Łomiankach

ul. Staszica 2
tel. 22 751 56 10
sp3@lomianki.pl
© Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Janusza Kusocińskiego w Łomiankach